Winners of 4th Mitsubishi Electric Cup 2019

Rank Registration No. Team Name Name of Institute Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1819198 SPARK D.K.T.E. SOCIETY'S TEXTILE & ENGINEERING INSTITUTE, ICHALKARANJI, MAHARASHTRA Pratik Khondre INTELLIGENT AUTONOMOUS ROBOT GOLD CUP
2 MEC1819197 Con-Sol-E-3.0 INSTITUTE OF TECHNOLOGY NIRMA UNIVERSITY, AHMEDABAD, GUJARAT Darpan Kumar Ingenious Garbage Mate SILVER CUP
3 MEC1819241 Team Eminence MKSSS'S CUMMINS COLLEGE OF ENGINEERING FOR WOMEN, PUNE, MAHARASHTRA Madhura Pimple Intelligent Traffic Control System using PLC and IoT BRONZE CUP
4 MEC1819241 Team Eminence MKSSS'S CUMMINS COLLEGE OF ENGINEERING FOR WOMEN, PUNE, MAHARASHTRA Madhura Pimple Intelligent Traffic Control System using PLC and IoT MOST POPULAR
Rank Registration No. Team Name Name of Institute Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1819184 Innofive AGNI COLLEGE OF TECHNOLOGY, CHENNAI, TAMILNADU Jega Priya J A^2 Bots (Autonomous Agri Bots). APPECIATION PRIZE 1
2 MEC1819151 S.P.I.T - 2.0 SARDAR PATEL INSTITUTE OF TECHNOLOGY, MUMBAI, MAHARASHTRA Bhavin Ingle Automated Stacking System APPECIATION PRIZE 2
3 MEC1819275 COGNIZERS BMS COLLEGE OF ENGINEERING, BENGALURU, KARNATAKA Pranav M PROGNOSTIC MONITORING & ANALYZING SYSTEM FOR MOTORS APPECIATION PRIZE 3
4 MEC1819244 MeDURA CVR COLLEGE OF ENGINEERING, IBRAHIMPATTANAM, TELANGANA Annanth Rachakonda IoT Based GOT Assisted Hybrid Drug Dispensing System for Rural Landscape APPECIATION PRIZE 4
5 MEC1819226 INFINITY CREW R.M.D ENGINEERING COLLEGE, KAVARAPETTI, TAMILNADU Kayelvili.A DIGITAL TWIN OF PUMP APPECIATION PRIZE 5
6 MEC1819179 INSTRU-BEES KARPAGAM COLLEGE OF ENGINEERING, COMBATORE, TAMILNADU M.Gowtham DESIGN AND DEVELOPMENT OF AUTOMATIC INSTANT FOOD MAKER WITH SMART VENDING MACHINE APPECIATION PRIZE 6
7 MEC1819189 Gigabyte MIT ACADEMY OF ENGINEERING, PUNE, MAHARASHTRA Swapnil Likhitkar Sorting & Packaging System with online Purchase Order APPECIATION PRIZE 7
8 MEC1819215 Innovative Entrepreneurs DHARMSINH DESAI UNIVERSITY, FACULTY OF TECHNOLOGY, NADIAD, GUJARAT Rushabh Kamdar Smart Waste Water Treatment APPECIATION PRIZE 8
9 MEC1819261 Abhedya GOVERNMENT COLLEGE OF ENGINEERING AND RESEARCH, AWASARI, MAHARASHTRA Rohit Bangal Scheduled Power Management of a Building APPECIATION PRIZE 9
10 MEC1819217 TINKERERS GUJARAT TECHNOLOGICAL UNIVERSITY , AHMEDABAD, GUJARAT MeetKumar Patel Automatic Ball Pen Making & Packaging Machine APPECIATION PRIZE 10
11 MEC1819186 RAMBLING MASTERS OF SECE SRI ESHWAR COLLEGE OF ENGINEERING, COMBATORE, TAMILNADU Anudhar M S PLC BASED AUTOMATIC MANGLING AND RUFFLE MACHINE APPECIATION PRIZE 11
12 MEC1819156 TEAM DAIYAMONDO SNS COLLEGE OF TECHNOLOGY, COMBATORE, TAMILNADU Sheshaghiri N INTERNET OF POULTRY APPECIATION PRIZE 12
13 MEC1819218 VISION MIT ACADEMY OF ENGINEERING, PUNE, MAHARASHTRA Amruta Katke INDUSTRY SCRAP SEGREGATION AND REUSE APPECIATION PRIZE 13
14 MEC1819185 ACETIANS-EEE AKSHAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY, COMBATORE, TAMILNADU Shagul Beerkhan S SOLAR OPERATED SMART OIL SKIMMER WITH WATER QUALITY MONITERING USING PLC APPECIATION PRIZE 14
15 MEC1819250 The Concept Crew TEAMLEASE SKILLS UNIVERSITY, VADODARA, GUJARAT Shivang Bhatt Intelligent Water Management Using IoT APPECIATION PRIZE 15

Winners of 3rd Mitsubishi Electric Cup 2018

Rank Registration No. Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1718038 PHOENIX DAYALBAGH EDUCATIONAL INSTITUTE,AGRA Mr.Abeer Saxena MULTIPURPOSE MOBILE POWERHOUSE GOLD CUP WINNER
2 MEC1718065 CON-SOL-E Institute of Technology, Nirma University, Sarkhej-Gandhinagar Highway, Chandlodia, Gota, Ahmedabad, Gujarat Mr.Meetkumar Patel NEXTGEN SORTER SILVER CUP WINNER
3 MEC1718114 WDS CVR COLLEGE OF ENGINEERING, Vastunagar, Mangalpalli (V), Ibrahimpatnam (M), Rangareddy (D), Telangana 501 510 Ms.Aila Sowmya IOT BASED CENTRALIZED WATER DISTRIBUTION SYSTEM FOR METROPOLITAN CITIES BRONZE CUP WINNER
4 MEC1718064 INNOVATIVE ENTREPRENEURS Dharmsinh Desai University, Dharmsinh Desai University college road, Nadiad Mr.Ojas J. Gandhi SMART WAREHOUSE MANAGEMENT SYSTEM MOST POULAR TEAM AWARD
Rank Registration No. Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1718069 TINKERERS Gujarat Technological University, CiC3 , GIC Section Near Visat Three Roads, Visat - Gandhinagar Highway, Chandkheda, Ahmedabad, Gujarat Mr.Meet Panchal AUTOMATIC TRANSFORMER WINDING MACHINE FOR SMALL SCALE FACTORIES APPRECIATION PRIZE 1
2 MEC1718128 MECHATRONS Kongu Engineering College(Autonomous), Thoppupalayam(PO),Perundurai(TK), Erode(DT),TamilNadu Mr.Sridhar G LOW COST CNC WOOD ROUTER APPRECIATION PRIZE 2
3 MEC1718043 TEAM INNOVATORS 4.0 Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad 27th Km Stone, Delhi-Hapur Bypass Road, Ghaziabad-201009 Mr.Shubham Jain SMART INSPECTION BASED SORTING SYSTEM APPRECIATION PRIZE 3
4 MEC1718113 APOTHEOSIS Maharashtra Institute of Technology, S.No.124, Paud Road, Kothrud, Pune 411038 Maharashtra Mr.Siddhant Sangai IOT BASED DYNAMIC CONVEYOR SCALE AND PROFILE GENERATOR FOR SORTING APPRECIATION PRIZE 4
5 MEC1718102 INCOGNITO-VJTI Veermata Jijabai Technical Institute, H R Mahajani Marg, Matunga, Mumbai, Maharashtra Mr.Viplav Sawant LADDER LOGIC MALWARE DETECTION USING VULNERABILITY SCANNING APPRECIATION PRIZE 5
6 MEC1718144 ASTHA Chh. Shahu College of Engineering, Auranagabad, Paithan Road Kanchanwadi, Aurangabad Mr. Rajvardhan R. Pawar AUTOMATION FOR THE PROCESS OF LOADING AND UNLOADING OF SHEET MATERIAL USING PLC WITH IOT APPRECIATION PRIZE 6
7 MEC1718131 TEAM VIER Vadodara Institute of Engineering, Halol Toll Road, At. Kotambi ,Waghodia, Vadodara, Gujarat Mr.Nithin Thilakkapan AUTOMATIC STIRRUPS MAKING MACHINE USING PLC APPRECIATION PRIZE 7
8 MEC1718022 RI-MACS RMK COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY ,R.S.M Nagar, Puduvoyal,Gummidipoondi Taluk,Tiruvallur District,Chennai Ms.K. Mahalakshmi RADICALLY INNOVATIVE MANUFACTURING CONTROL OPEN ARCHITECTURE BASED ON STATE-OF-THE-ART ICT TECHNOLOGIES APPRECIATION PRIZE 8
9 MEC1718044 HYDROHULKS Sardar Patel Institute of Technology Munshi Nagar, Andheri (West), Mumbai, Maharashtra Mr.Nevil Pooniwala SMART HYDROPONICS SYSTEM APPRECIATION PRIZE 9
10 MEC1718103 TEAM - PINNACLE MKSSS's Cummins College of Engineering for Women,Karvenagar pune Ms.Vaidehi Rajesh Pawar AUTOMATIC FRUIT PEELING MACHINE APPRECIATION PRIZE 10
11 MEC1718083 IGNITED MINDS KALOL INSTITUTE OF TECHNOLOGY AND RESEARCH CENTRE, Opp-Sindbad hotel, Ahmedabad-Mehsana Highway, Dist-Gandhinagar, Kalol, Gujarat Mr.MAHARSHI MINESH OZA AUTOMATIC FOOD FILLING AND WRAPPING MACHINE APPRECIATION PRIZE 11
12 MEC1718085 MARV DKTE Society's Textile & Engineering Institute, Ichalkaranji (An Autonomous Institute), Rajwada, Ichalkaranji, Maharashtra Mr.Anurag A Shinde SMART CONVEYER SYSTEM APPRECIATION PRIZE 12
13 MEC1718028 JOONSUPERTECH SRM UNIVERSITY ,DELHI NCR CAMPUS MODI NAGAR , GHAZIABAD , UP Mr.ARPIT JOON SMART 3D PRINTER APPRECIATION PRIZE 13
14 MEC1718058 CLEAN & CLEAR TeamLease Skills University, ITC Building, Tarsali ITI, Tarsali, Vadodara (Guj.) Ms.Pallavi Nayak WASTE GATE APPRECIATION PRIZE 14
15 MEC1718017 ORION ISTC, CENTRAL SCIENTIFIC INSTRUMENTS ORGANISATION,Sector- 30 C, Chandigarh,160030 Mr.YANKISH CHAHAR S-MART APPRECIATION PRIZE 15

Winners of 2nd Mitsubishi Electric Cup 2017

Rank Registration No. Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1617059 TEAM INNOVATORS AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE, GHAZIABAD - 201009 MR.APOORV SAXENA AUTOMATED INVENTORY MANAGEMENT SYSTEM GOLD CUP WINNER
2 MEC1617045 CON-SOL-E INSTITUTE OF TECHNOLOGY, NIRMA UNIVERSITY,AHMEDABAD-382481 MR.SHUBHAM VAID SMART E-SORTER SILVER CUP WINNER
3 MEC1617002 THE INNOVATORS ISTC, CENTRAL SCIENTIFIC INSTRUMENTS ORGANISATION,CHANDIGARH MR.DILPREET SINGH SMART CITY- A BETTER WAY TO LEAD LIFE BRONZE CUP WINNER
4 MEC1617119 AUTOVOLTZ CHANDUBHAI S. PATEL INSTITUTE OF TECHNOLOGY CHARUSAT CAMPUS,GUJARAT(INDIA)-388421 MR.YASH DESHMUKH INTELLI-GRID: INTELLIGENT GENERATION, TRANSMISSION & DISTRIBUTION MOST POULAR TEAM AWARD
Rank Registration No. Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 MEC1617058 NVIDAA COLLEGE OF ENGINEERING, PUNE,411005 MR.NAMAN SATIYA SMART 'WATER AUDIT' APPRECIATION PRIZE 1
2 MEC1617119 AUTOVOLTZ CHANDUBHAI S. PATEL INSTITUTE OF TECHNOLOGY CHARUSAT CAMPUS,GUJARAT(INDIA)-388421 MR.YASH DESHMUKH INTELLI-GRID: INTELLIGENT GENERATION, TRANSMISSION & DISTRIBUTION APPRECIATION PRIZE 2
3 MEC1617018 DIGIMINDS G. H. RAISONI COLLEGE OF ENGINEERING AND MANAGEMENT, PUNE 412207 MR.YASH KUDALE DURABLE SUBSURFACE DRIP IRRIGATION SYSTEM APPRECIATION PRIZE 3
4 MEC1617047 AGROPONIX FACULTY OF TECHNOLOGY DHARMSINH DESAI UNIVERSITY,NADIAD-387001 MR.PARTH D. MAKADIYA DESIGN AND DEVELOPMENT OF SOLAR POWERED,SMART HYDROPONIC,INDUSTRIAL GREENHOUSE APPRECIATION PRIZE 4
5 MEC1617078 WORKER BEES DR.MAHALINGAM COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY, COIMBATORE(DIST).642003 MR.SHREE HARIKARA SUDHAN SMART CONVEYOR 4.0 APPRECIATION PRIZE 5
6 MEC1617068 HAMBOTS CVR COLLEGE OF ENGINEERING,VASTUNAGAR, TELANGANA-501510 MR.SINGAM HARSHA VARDHAN REDDY VIRTUALLY TRANSCRIBED AND RESTRAINED ROBOTIC SYSTEM (V-TARRS) APPRECIATION PRIZE 6
7 MEC1617019 Team Verdient 1 DEOGIRI INSTITUTE OF ENGINEERING AND MANAGEMENT STUDIES,AURANGABAD,431005 MR.SAURABH S. KELKAR FOREST MAKER APPRECIATION PRIZE 7
8 MEC1617065 TEAM CONTROLLERS COLLEGE OF ENGINEERING, PUNE-411005 MR.KIRAN P. PHALKE AUTOMATIC WAREHOUSE MANAGEMENT SYSTEM APPRECIATION PRIZE 8
9 MEC1617116 TEAM ENIGMA D.Y PATIL COLLEGE OF ENGINEERING ,AKURDI ,PUNE-411044 MR.SAMADHAN PATIL SMART WATER DISTRIBUTION AND LEAKAGE DETECTION SYSTEM APPRECIATION PRIZE 9
10 MEC1617052 ROBOTECH AUTHORITY GULZAR GROUP OF INSTITUTES,PUNJAB,141401 MR.MITUSH KUMAR SMART ENERGY LIGHTNING SYSTEM APPRECIATION PRIZE 10
11 MEC1617087 DSCE EIE Team-1 DAYANANDA SAGAR COLLEGE OF ENGINEERING, BANGALORE-560078 MR.SOURABH SHETTY AUTOMATIC GARBAGE SEGREGATOR AND RESOURCE UTILIZATION USING PLC APPRECIATION PRIZE 11
12 MEC1617075 SQUAD SQUAR MAHARASHTRA INSTITUTE OF TECHNOLOGY,PUNE -411038 MR.KRISHNA HUNDEKARI IOT BASED AUTOMATED FEEDBACK SYSTEM WITH INLINE MULTI-CHECKING INSPECTION FOR FORGING INDUSTRY APPRECIATION PRIZE 12
13 MEC1617062 ACETEEE001 AKSHAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY,TAMILNADU-642109 MR.CHINRAJ.K SOLAR OPERATED PLC BASED AUTOMATED IRRIGATION SYSTEM WITH FAULT PREVENTER APPRECIATION PRIZE 13
14 MEC1617070 TECH KNOCKERS R.M.K.ENGINEERING COLLEGE, CHENNAI-601207 MR.MAHALAKSHMI.C INTELLIGENT SECURED GARAGE FOR SMART BUILDINGS APPRECIATION PRIZE 14
15 MECC1617080 MSRIT M.S. RAMAIAH INSTITUTE OF TECHNOLOGY,BANGALURU MR.AKSHAI N IOT BASED IRRIGATION AUTOMATION SYSTEM APPRECIATION PRIZE 15

Winners of 1st Mitsubishi Electric Cup 2016

Rank Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 INFERNO DAYALBAGH EDUCATIONAL INSTITUTE, AGRA MR.RISHABH BANARJEE SMART MICRO-GRID SYSTEM GOLD CUP WINNER
2 N-DIMENSION VISHWAKARMA INSTITUTE OF TECHNOLOGY, PUNE MS.SHUBHA HAVALDAR PNEUMATIC GAUGING FOR DIMENSIONS & CONCENTRICITY OF A CYLINDRICAL MECHANICAL JOB SILVER CUP WINNER
3 “A”UTOMATION CVR COLLEGE OF ENGINEERING HYDERABAD MR.PANKAJ RAUTELA INTELLIGENT TRANSPORT SYSTEM (ITS) BRONZE CUP WINNER
4 INFERNO DAYALBAGH EDUCATIONAL INSTITUTE, AGRA MR.RISHABH BANARJEE SMART MICRO-GRID SYSTEM MOST POULAR TEAM AWARD
Rank Team Name Name of College Team Leader Title of Model Title Winner
1 ISTCIANS ISTC-CSIO, CHANDIGARH MR.BHUVESH KUMAR AUTOMATED STORAGE RETRIEVAL SYSTEMS (ASRS) BASED ON SMART MANUFACTURING INCLUDING IOT APPRECIATION PRIZE 1
2 COEP COLLEGE OF ENGINEERING PUNE MR.PRAFULL HANMANTE APPLICATION OF IOT FOR SMART HOME USING PLC APPRECIATION PRIZE 2
3 ELECTROTECH THE NORTHCAP UNIVERSITY, GURGAON MR.SAHIL SAINI URBAN AUTOMATED MECHANICAL PARKING SYSTEM APPRECIATION PRIZE 3
4 MSRIT M S RAMAIAH INSTITUTE OF TECHNOLOGY, BANGLORE MS.G.PRASHITHA GUPTA SOLAR POWERED AUTOMATIC CAR WASH WITH WATER RECYCLING APPRECIATION PRIZE 4
5 IMAGINEERS AJAYKUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE , GHAZIABAD MR.SHIVAM AGARWAL SMART & CUSTOMIZABLE SOFT-DRINK PLANT APPRECIATION PRIZE 5
6 VERDIENT DEOGIRI INSTITUTE OF ENGINEERING , AURANGABAD MR.TEJAS JADHAV AUTONOMOUS VISUAL CONTROL WITH POWER SAVING ALGORITHM FOR SMART BUILDING APPRECIATION PRIZE 6
7 ILLUMINATI ST. JOHN COLLEGE OF ENGINEERING, PALGHAR MR.SAMEER HIMANI AUTOMATION OF HYDROSTATIC STRENGTH TEST APPRECIATION PRIZE 7